پیش گیری از سرقت کیف ( کیف قاپی ) و نگاهی به جرم کیف قاپی

پلیس پیشگیری

خبر: اعضای باند کیف قاپی سریالی در مشهد دستگیر شدند

خراسان ۶ / آبان / ۹۴

اعضای این باند تبهکار و کیف قاپ که بوسیله یه دستگاه خودروی لیفان x60 درنقاط مختلف مشهد اقدام به کیف قاپی میکردند در حالیکه شیشه های جلوی خودروی را پایین میکشیدند کنار طعمه های خود قرار می گرفتند ودر یک لحظه کیف را می ربودند که در این میان طعمه هایی که مقاومت میکردند نیز بخاطر کشیده شدن پشت سر خودرو زخمی می شدند که برخی از آنان به پزشک قانونی مراجعه کرده اند ، اعضای این باند باتلاش کارآگاهان زبده اداره عملیات ویژه آگاهی خراسان رضوی دستگیرشده اند.

مهبان بهروش نصر – آرامش در سایه امنیت

کیف قاپی ، سرقت و زور گیری

کیف قاپی و جیب زنی از جمله جرایمی است که احساس ناامنی در جامعه را گسترش می دهد و علاوه برآن با ایجاد رعب و وحشت درمال باختگان و اطرافیان آنها موجب بحران روحی و دلسردی  عامه مردم نسبت به خود و میحط پیرامون می گردد.

امروزه بیش ترین شگردکیف قاپ ها که معمولا دو نفر یا چند نفره اقدام به این جرائم خشن می نمایند ، بوسیله یک موتور یا خودرو درخیابانها پرسه میزنند و اقدام به سرقت می نمایند وضمن شناسایی طعمه های خود که معمولا بانوان یا افراد سالخورده یا نوجوانان که پول و مدارکشان را باکیف دستی شان حمل میکنند می باشند. زیرا افراد سالخورده و نوجوانان وبانوان توان مقاومت کمتری دارند.

مرتکبان بزه کیف قاپی معمولا سه ویژگی دارند : اعتیاد ، سوء سابقه و جسارت کار به علت استفاده از مواد مخدر توهم زا که بخشی از این جسارت را به آنها می دهد . براساس اغلب گزارش های نیروی انتظامی شهروندان شش استان کشور باید بیشتر مواظب کیف های خودشان باشند زیرا بیش از ۸۰ درصد از کیف قاپی های کشور در آنها انجام می شود .

 ۱ تهران  ۲ اصفهان  ۳- خراسان رضوی ۴ خوزستان ۵ قم ۶ فارس

موسسه مهبان بهروش نصر در جهت ارتقاء امنیت اجتماعی و پیشگیری از بروز خطرهایی همچون کیف قاپی ، جیب بری و زور گیری توصیه ها یی به شرح ذیل تقدیم می نماید تا بابهره گیری از آن بتوانید قبل از هرگونه اقدامی توسط سارقین  کیف قاپ، هوشیارتر عمل نموده و از جان و مال خود به بهترین طریق نگهداری نمائید.

۱ معمولا بسیاری از سارقین در اطراف بانکها ، موسسات مالی و اعتباری ، طلافروشی ها ، باجه پرداخت پول ، دفترخانه ها ، بنگاه ها ی معاملات خودرو ، مراکز خرید و بازارهای عمده فروشی حضور داشته و به دنبال فرصت مناسب هستند تا با شناسایی فرد مورد نظر اقدام به سرقت نمایند ، بنابراین هنگام دریافت پول از این اماکن مراقب اطراف خود خصوصا موتور سواران و افراد مشکوک باشید درچنین مواردی سعی کنید یک نفر از اقوام و دوستان خود را به عنوان مراقب به همراه داشته باشید .

۲ چنانچه پول و اشیاء گران قیمت و اوراق بهادار درکیف دستی حمل می کنید حتما از اتومبیل استفاده کنید و از پیاده روی زیاد درمسیر خیابان و خصوصا به نمایش گذاردن آن خودداری نمایید و کیف را هنگام عبور از سطح خیابان به گونه ای در دست بگیرید که به سمت پیاده رو یا جوی آب باشد.

۳ هنگامی که قصد بازکردن درب خودرو را دارید از قرار دادن کیف روی زمین ، سقف خودرو و جلوی کاپوت خودداری نمایید.

۴ چنانچه قصد انجام معامله ای را دارید و یا قراراست وجوه نقد یا اوراق بهاداری را در مکانی به شخص تحویل دهید موضوع را با افراد غیر مطمئن بازگو نکنید .

۵- چنانچه وجوهی را از بانک دریافت می کنید از قراردادن آن در کیسه پلاستیکی خودداری کنید سعی کنید درکیف بنددار مناسب قرارداده و در دوش خود به نحوه محکمی قرار دهید . ممکن است در هنگام خروج از بانک خودروی شما توسط سارقین از قبل شناسایی و پنچر شده باشد تادریک فرصت بتوانند به نیت شوم خود دسترسی یابند.

۶ تاحد امکان بجای وجوه نقد از چک های رمز دار و تضمینی استفاده کنید .

۷ از شمارش وجوه پول در انظارعمومی که موجب تحریک سارقین می شود خود داری کنید.

۸ از قرار دادن کیف به پشت صندلی در رستوران ها هنگام صرف غذا خود داری کنید.

۹ بند کیفتان را دور گردن یا مچتان نیندازید زیرا ممکن است هنگام قاپیدن وزورگیری  به شما آسیب و صدمه وارد آید .

۱۰ از رها کردن کیف در سبد خرید فروشگاه یا روی پیشخوان جداً خودداری کنید.

۱۱ –  اگر با خودرو عمومی تردد می کنید از گرفتن و خوردن هرنوع خوراکی که توسط افراد ناشناس به شما تعارف می شود خودداری کنید چون ممکن است مسموم باشد وبا بیهوش نمودن شما اموال را به سرقت ببرند.

۱۲ کیف پول خود را درجیب عقب نگذارید و آن را درجیب های جلویی قرار بدهید و یک کش کمک می کند تا کیف شما به راحتی از جیبتان خارج نشود.

۱۳ وسایل با ارزش خود را تفکیک کنید و در چند قسمت بگذارید و آنها ( خصوصا کارتها ) رادریکجا قرار ندهید.

۱۴ گاهی سارقین به بهانه کمک ، راهنمایی در انتخاب مسیر ، تمیز کردن کت و یا پالتو با چهره ای مهربان به شما نزدیک می شوند و اقدام به سرقت می نمایند.

۱۵ –  در نگهداری از اشیاء با ارزش توجه بیش از شما به وسایل همراهتان کیف قاپان را مشکوک می کند.

۱۶ –  از تماس با متکدیان و دست فروشان دوره گرد خودداری کنید .

۱۷ در اماکن شلوغ و پر ازدهام مثل استادیوم ها ، سینماها ، ایستگاههای قطار شهری و مترو ، زیارتگاهها و صف های طولانی مراقب جیب های خود باشید .

۱۸ بیشتر جیب بر ها از شیوه ی حواس پرتی ، تنه زدن ، نزاع و درگیری های ساختگی برای انجام جرم سرقت استفاده می کنند در صورت مواجه با اینگونه موارد با خونسردی کامل ، متخلفان را در انجام نیت پلیدشان ناکام سازید .

۱۹ هنگام سوار شدن به اتوبوس ، مینی بوس و تاکسی پول خود را از قبل آماده کنید تا مجبور به خارج نمودن تمامی محتویات جیبتان در میان ازدحام جمعیت نباشید .

مهبان بهروش نصر – آرامش در سایه امنیت